Πραγματοποίηση εκδήλωσης

Το Σάββατο 13 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση που οργανώθηκε από τα τρία δημοτικά σχολεία της πόλης μας  και τον Σύλλογο Ελλήνων Εγκληματολόγων του Παντείου Πανεπιστημίου με θέμα «Εκδηλώσεις Βίας και Επιθετικότητας στο σχολικό περιβάλλον». Οι παριστάμενοι γονείς και εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ενδιαφέρουσες ομιλίες και να υποβάλουν ερωτήσεις στους τέσσερις ειδικούς επιστήμονες του συλλόγου εγκληματολόγων.

Ειδικότερα:

Ο κ. Μάνος Κουκίδης ανέλυσε το φαινόμενο της βίας και της επιθετικότητας στη χώρα μας,

η κ. Ντόρα Γιαννάκη αναφέρθηκε στις αιτίες, στους παράγοντες κινδύνου και στην πρόληψη της βίας και της παραβατικότητας,

η κ. Γιώτα Μακρυσοπούλου εστίασε στην επιθετικότητα και στη βία στο σχολικό περιβάλλον και

η κ. Ιόλη-Αικατερίνη Γεροπάνου μίλησε για τη διαχείριση των σχολικών συγκρούσεων και για τη συνεργασία σχολείου και οικογένειας.

Διαφωτιστικές ήταν οι παρεμβάσεις του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής κ. Κωνσταντίνου Παπαχρήστου και του κ. Ευάγγελου Μπούζα, αντιπροέδρου της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Νοτιοανατολικής Αττικής.

Διαδώστε το!